Halit Ziya Uşaklıgil Hayatı Edebi Kişiliği Eserleri

Halit Ziya Uşaklıgil Hayatı Edebi Kişiliği Eserleri
1- Servetifünun edebiyatının roman ve öykü alanındaki en önemli ismidir. Modern anlamda Türk romanının kurucusudur. Türk edebiyatında Batılı anlamda ilk romanları yazmıştır. Realizmin bütün ilkelerini başarılı bir şekilde uygulamıştır. Natüralizmden de etkilenmiştir.
2- Alışılmışın dışında bir söz dizimi vardır.
3- Anlatımı tekdüzelikten kurtarmak için devrik cümle ve eksiltili cümle kullanmış, bazı sıfatları isimlerin sonuna getirmiş, cümlenin sonunda değişik zamanlı fiiller kullanmıştır. Sanatlı ve ağır bir dil kullanan sanatçı Arapça, Farsça sözcük ve tamlamalara sıkça yer vermiştir. Cumhuriyet’ten sonra dilini sadeleştirmiştir.
4- Romanları teknik açıdan güçlüdür, kusursuzdur.
5- Roman ve öykülerinde kişiliğini gizlemiştir.
6- Gözlemci gerçekçiliği başarılı bir şekilde uygulamıştır.

7- Romanlarında ruh çözümlemelerine önem veren sanatçı, kahramanların iç ve dış dünyalarını anlatırken olabildiğince nesnel davranmıştır. Kişileri yetiştikleri çevreye göre konuşturmuştur. Romanlarında aydın, öğrenim görmüş, sanat ve edebiyattan anlayan kişileri ve çevrelerini; öykülerinde ise halkın yaşayış ve adetlerini anlatmıştır.
8- Romanlarında sadece İstanbul’u anlatmış; öykülerinde ise Anadolu ve köy yaşamına, kasabalardaki yaşayışa yer vererek İstanbul dışına çıkmıştır. Öykülerinde dili romanlarına göre daha sadedir. Yapıtlarındaki kişiler kendi çevresinde yaşayan kişilerdir. Yapıtlarında bireysel konuları işlemiştir. Sürekli yakınma, karamsarlık, hayal kırıklığı, mutluluğu arayıp bulamama aşk romanlarının başlıca konularıdır.
9- Servetifünun edebiyatının en kültürlü yazarlarındandır. Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca, Farsça ve Arapça bilir. Türk edebiyatında ilk mensur şiir örneklerini vererek mensur şiir türünün öncülüğünü yapmıştır.

Halit Ziya Uşaklıgil’in Eserleri
Roman: Mai ve Siyah, Aşk-1 Memnu, Kırık Hayatlar, Sefile, Nemide, Ferdi ve Şürekası, Bir Ölünün Defteri, Nesl-i Ahir
Öykü: Bir Yazın Tarihi, Solgun Demet, Aşka Dair, Hepsinden Acı, Kadın Pençesi, Bir Şi’ri Hayal Mensur Şiir: Mensur Şiirler, Mezardan Sesler Ani: Saray ve Ötesi, Kırk Yıl, Bir Acı Hikaye
Tiyatro: Kâbus, Fare, Füruzan
Makale-Deneme: Sanata Dair

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.