Yaprak Dökümü Romanı Özet ve İncelemesi

Yaprak Dökümü Romanının Yazarı: Reşat Nuri Güntekin
Yaprak Dökümü Eserinin Türü: Roman
Yaprak Dökümü Romanının Kişileri: Ali Rıza Bey, Fikret, Necla, Leyla, Şevket, Ferhunde…

Yaprak Dökümü Romanının Özellikleri

Yaprak Dökümü romanında, Ali Rıza Bey adlı dürüst bir memuru ve onun ailesini ve ailesinin dağılmasını ve Batılılaşma özentisinin olumsuz sonuçlarını anlatır. Yaprak Dökümü’nde, ülkemizde Batılılaşma ile gelen hızlı değişimin ve bu değişimin sebep olduğu çözülüşün sosyal kurumlarda ve özellikle aile kurumu üzerindeki yansıması işlenmektedir. “Bu bakımdan roman her şeyden önce sosyal bir problemi ortaya koymak ve onun sonuçlarını ispat etmek gayesini güder. Bu problem, o devirde bir humma gibi Türk cemiyetini saran ‘asri hayat’ modasının muhafazakar bir ailede yarattığı sarsıntı ve bu yüzden meydana gelen ahlak sukutudur. Bu sukutun temelinde para ile namus arasındaki çatışma vardır.” Ne var ki bu çatışmanın sonunda maddi imkân galip gelecek ve aile, Ali Rıza Bey’in tüm engelleyici çabalarına karşın, birer birer dökülen yapraklar gibi dağılacaktır.

Yaprak Dökümü Romanı Özet

Ali Rıza Bey namuslu bir memurdur. İşinden çıkarılmıştır. Fikret, Necla, Leyla adında üç kızı, Şevket adında bir oğlu vardır. Şevket bir bankada memurdur. Evin bütün yükü onun üstündedir. Üstelik bir de Ferhunde adında bir kadınla evlenmiştir. Leyla, Necla ve Ferhunde modern hayat ve eğlence düşkünüdürler. Haftada iki gece evde toplantılar yapılmaktadır. Şevket bütün bu masrafları karşılamak zorundadır. Evin gidişini beğenmeyen Fikret, Adapazarı’nda yaşlı ve birkaç çocuklu dul bir adamla evlenir; böylece, ağacın yapraklarından biri düşer. Şevket, bankadan aldığı paraları ödeyemeyerek bir buçuk yıl hapiste iken karısı kaçar, ağacın ikinci yaprağı da düşer. Şevket hapiste iken karısı kaçar, ağacın bir yaprağı daha düşmüş olur. Necla, kendini zengin gösteren bir Suriyeli ile evlenir, Suriye’ye gidince orada birkaç ortakla karşılaşır; böylelikle ağacın dördüncü yaprağı da düşer. Leyla kötü yola sapar. Ali Rıza Bey, kızını evden kovar; son yaprak da böylece düşer. Leyla, bir avukata metres olmuştur. Annesi de onunla birlikte oturmaktadır. Ali Rıza Bey’e hafif bir inme iner. Hastaneye yatar. Leyla, bir gün Ali Rıza Bey’i hastaneden alır, kendi oturduğu lüks apartmana götürür. Ali Rıza Bey artık Leyla’nın yanında yaşamaktadır, sıkıldığı zaman onu araba ile gezmeye çıkarmaktadırlar. Yalnız, ara sıra, eski kahve arkadaşları ile göz göze gelmese…

Yaprak Dökümü Romanı Kısa Özet

Suriye ve Anadolu’da 25 yıl çalışan daha sonra işine son verilen memur Ali Rıza Bey, karısı, üç kızı ve oğluyla, İstanbul’da geçim zorlukları içinde yaşamaktadır. Sırasıyla oğlu Şevket, kızları Necla ve Leyla yaşadıkları olumsuz olaylar sonucu aileden koparlar. Leyla’nın iffetsiz bir hayat yaşadığını öğrenen Ali Rıza Bey felç geçirir. Babasını hastaneden Leyla çıkarır ve yaşadığı eve götürür. Ali Rıza Bey Leyla’nın yanında için için bir utancı ve kendi kırık hayatını yaşamaya başlar.

3 Yorum

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.