Sodom ve Gomore Romanı Özet ve İncelemesi

Sodom ve Gomore Romanının Yazarı: Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Sodom ve Gomore Eserinin Türü: Roman.
Sodom ve Gomore Romanının Kişileri: Leyla, Necdet, Captain Gerald Jackson, Marlowe…

Sodom ve Gomore Romanının Özellikleri

İşgal yıllarının İstanbul’unun ahlaki çöküntülerini ele almıştır. Leyla-Necdet aşkının arka planında İstanbul’un İngilizler tarafından işgali sonrasında oluşan sosyal problemler dile getirilmektedir. Captain Gerald Jackson, işgal ile birlikte İstanbul’un sosyetesinin içerisine girmiş, ilginin odaklandığı bir İngiliz’i, daha doğrusu geçerli gücü temsil etmektedir. Necdet’in nişanlısı olan Leyla, yaşama ve yetişme tarzından kaynaklanan kıskançlık krizleri ve sahip olma şımarıklığı doğrultusunda girdiği ikilemler dışında, anne ve babasıyla birlikte bu güçten yana tavır koyar. İşgali asla benimsemeyen ve içine sindiremeyen Necdet ise Leyla aşkı dolayısıyla ingilizlerle karşı karşıya gelir. Sodom ve Gomore romanında bu aşk ilişkisinin arka planında, İstanbul’un işgal yıllarındaki görüntüsü, toplumumuzun işgal yıllarında takındığı tavır dikkatlere sunulmaktadır. Yazarın aşk ilişkisi çevresinde asıl anlatmak istediği budur.

Sodom ve Gomore Romanı Özet

Sodom ve Gomore romanı, ilençli (dualı) bir imparatorluk başkenti görünümündeki İstanbul’u Tevrat’ta yer almış günahkar Sodom ve Gomore şehirlerine benzeterek başlar. Mütareke dönemi İstanbul’u işgal altındadır ve kentin varlıklı çevreleri ayakta kalabilmenin, eski düzenlerini sürdürmenin tek yolunu işgal kuvvetleriyle işbirliğinde bulmuşlardır. Bu, sözüm ona yüksek çevrelerin üyelerinden Sami Bey ve ailesi de işgal kuvvetlerinin önde gelen subaylarıyla, yabancı kişilerle sıkı fıkı ilişkiler kurmuş, memleketin sürüklendiği yıkımlara göz kapamış, gününü gün etmektedir. Sami Bey’in kızı Leyla ile nişanlısı Necdet de, bu karanlık günlerin kişileridir. Mutsuz Necdet, yoldan çıkmış görünen Leyla’yı gerçek değerlere yöneltmek ister. Ne var ki, bunalımlar, doyumsuzluklarla yüklü Leyla, düşman askerleriyle beş çaylarında, suarelerde çokça görünmekte, bir cinsellik, eğlence batağına sürüklenmektedir. Onun çevresindeki herkes, Türkler ve yabancılar, yaşadıkları hayattan memnundurlar. Burada büyük acılar, çok renkli eğlentilerin karmaşasında adeta duyumsanamamaktadır. Ülke yeni bir savaşın, bir kurtuluş savaşının eşiğindedir. Necdet, tanıklık ettiği Sodom ve Gomore ortamlarından sıyrılarak, yeni bir dönemin insanı olmayı seçer. Gerçi Leyla da, son bir duygu fırtınasıyla, Necdet’e geri dönmek isteyecektir ama, genç adam için aşk ve tutku artık sona ermiştir…

Sodom ve Gomore Romanı Kısa Özet

Mütareke dönemindeki İstanbul’da sosyal yaşam anlatılmıştır. Sodom ve Gomore romanında Sami Bey ve ailesi ile bu aileyle ilişkili yerli ve yabancı kahramanlar anlatılır. Tek olumlu kahraman Leyla’nın nişanlısı Necdet’tir.

Sodom ve Gomore kutsal kitaplarda adı geçen ve Ürdün’de günahkarlıkları yüzünden Tanrının gazabına uğrayarak yerle bir edilmiş iki şehrin adıdır.

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.