Edebiyatın Bilimlerle İlişkisi

Edebiyatın Bilimlerle İlişkisi
Tarih, psikoloji, sosyoloji, felsefe, coğrafya gibi alanlarla edebiyat arasında önemli bir ilişki vardır; çünkü bu alanların tamamının temelinde insanın duygu, düşünce ve davranışları vardır.
a- Edebiyat-Psikoloji: Bir roman yazarı, kahramanlarının yaşadığı olayları anlatırken onların ruh dünyalarını da ortaya koymak durumundadır. Bu durumda romancı psikolojiden yararlanır İnsan davranışlarını iyi gözlemlemiş, psikolojiden yararlanmış bir roman yazarı, kişilerin ruh dünyalarını yansıtmada daha başarılı olur. Dostoyevski, “Suç ve Ceza”sındaki Raskolnikov’un işlediği cinayet karşısında yaşadığı ruh halini çok etkileyici bir biçimde anlatmıştır. Bu da yazarın psikoloji biliminden yararlandığını gösterir.
b- Edebiyat-Tarih: Tarihi roman yazan bir yazar, yaşananları olduğu gibi anlatmak zorunda değildir; fakat gerçeğe bağlı kalmalıdır. Bu onun tarih biliminden yararlanmasını gerektirir. Edebiyat tamamıyla da olmasa tarihi gerçekleri yansıtır.
c- Edebiyat-Sosyoloji: Edebi yapıtlar yazıldığı dönemin toplumsal yapısını, anlayışını, inanışını, gelenek ve göreneklerini yansıtır. Bir sosyolog bu nedenle edebi vapıtlardan vararlanabilir.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.