Mensur Şiir Nedir? Mensur Şiir Örnekleri

Mensur Şiir Nedir? Mensur Şiir Örnekleri
Düşünce ve duyguları bir yandan cümlelerin açık anlamlarıyla anlatan; bir yandan da, nazımda olduğu gibi, sözcüklerin cümle içerisinde birbirleriyle birleşmelerinden doğan iç ahenkle sezdirmeye çalışan mensur yazılardır. 1- Türk edebiyatında “mensure” adı verilmiştir.
2- Birim olarak cümle kullanılır.
3- Ses, söyleyiş ve tema bakımından şiirden farklı değildir.
4- Söz ve anlam sanatlarına başvurulur.
5- Dil, sanatsal (şiirsel) işleviyle kullanılır.
6- İç ahengi sağlamak için devrik cümlelere yer verilir.
7- Ölçü ve uyak zorunluluğu yoktur.
8- Sanatçı duygularını daha kolay ifade eder.
19. yüzyılın ikinci yarısında Fransa’da doğmuş; bu terim ilk olarak Baudelaire’in “Küçük Mensur Şiirler” (1860) adlı eserinde kullanılmıştır. Türk edebiyatına Halit Ziya’nın “Mensur Şiirler” adlı eseriyle girmiştir.
Mehmet Rauf’un “Siyah İnciler”; “Yakup Kadri Karaosmanoğlu”nun “Erenlerin Bağından”, “Okun Ucundan”; Ruşen Eşref Ünaydın’ın “Damla Damla” adlı eseri mensur şiir örnekleridir.

Örnek
Benim olsaydın, ah bu mümkün olsaydı… Seni uzak, uzak, bu insanlardan pek uzak bir yere götürürdüm; öyle bir yere götürürdüm ki orada yalnız tabiatla kalırdık. Denizle, sema ile sahra ile kalırdık… Sade ikimiz kalırdık… Orada, yalnız ormanda yapraklarla inleyen medhur rüzgarın, uzakta dalgalarla dövünen medhuş denizin, gökte şimşekleriyle gürleyen haşin yıldırımın sesiyle kalırdık… Sade ikimiz kalırdık… Sade ikimiz, unutmuş, unutulmuş, her türlü kayıttan azade iki mevcut gibi yaşardık, ilk insanlar gibi yaşardık, benim olsaydın felaketlerine, meraretlerine, afetlerine tahammül için kuvvet bulur, hayatımın sebebini anlardım, benim olsaydın hayatını severdim.

Mensur Şiir Nedir? Mensur Şiir Örnekleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istersen bize mesaj atman yeterli 🙂
Dramatik Şiir hakkında merak ettiklerine buraya tıklayarak ulaşabilirsin 😉

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.