Handan Romanı Özet ve İncelemesi

Handan Romanının Yazarı: Halide Edip Adıvar
Handan Eserinin Türü: Roman
Handan Eserinin Kişileri: Handan, Refik Cemal Bey, Hüsnü Paşa.

Handan Romanının Özellikleri

Mektup biçiminde yazılmış psikolojik bir romandır. Halide Edip Adıvar, eserde aşk konusunu ele almış, kadın psikolojisini yansıtmıştır. Romanda Cemal Bey’in alafranga kızlarından Handan’ın, yaşlı ve bayağı Hüsnü Paşa ile evliliği yüzünden yaşadığı mutsuzluğu ve hastalığı sırasında kendisiyle yakından ilgilenen ve kendisine aşık olan kuzeninin kocası Refik Cemal’le birlikte olmasının buhranları ele alınır.

Handan Romanı Özet

Handan, kolejde okumuş, ayrıca özel derslerle yetişmiş bir kızdır. Ders aldığı Nazım, II. Abdülhamit istibdadına karşı içinde bağımsızlık ve meşrutiyet istekleri besleyen ülkücü bir adamdır. Düşünce ve mücadele arkadaşı olabileceğini umduğu Handan’la evlenmek ister. Handan, kendisini aşktan başka maksatlarla isteyen Nazım’ı reddeder; Hüsnü Paşa adında birisiyle evlenir. Bir jurnal üzerine tutuklanan Nazım, hapishanede Handan’a iki mektup yazıp kendini öldürür. Hüsnü Paşa zengin, maddi gücü yerinde bir adamdır. Handan’la evlenişi bile, sırf onun maddi varlığını beğendiği içindir. Karı koca, Avrupa’da yaşamaktadırlar. Handan’ın derin duygusu, zekası, kocasını tekeli altına almak isteyişi Hüsnü Paşa’yı sıkmaya başlamıştır. Hüsnü Paşa, Handan ile her gün kavga çıkarmakta, ona hakaret etmekte, artık eve bile uğramamakta ve bir sürü metresle vakit geçirmektedir. Handan, mağrur olduğu için, her şeye rağmen kocasına sadık kalmaktadır. Sonunda beyin hummasına yakalanır, bütün belleğini kaybeder. İşte o zaman, bilinçaltındaki bir sevgi -yeğeni Neriman’ın kocası Refik Cemal’e karşı duyduğu sevgi- kendini göstermeye başlar. Belleği yerine gelince, Refik Cemal’e karşı duyduğu aşkıyla, çok sevdiği yeğeni Neriman’a ve onun iki çocuğuna karşı olan görevi arasında çırpınır, türlü yürek acıları içinde ölüme kadar sürüklenir…

Handan Romanı Kısa Özet

Refik Cemal, Neriman’la evlidir. Handan Neriman’dan üç yaş büyüktür ve kardeş çocuklarıdır. II. Abdülhamit döneminde ihtilalci gençlerden olan Nazım, Handan ile evlenmek ister. Handan kabul etmez. Hüsnü Paşa adlı biriyle evlenir. Bu arada Nazım tutuklanmış, Handan’a iki mektup bırakarak intihar etmiştir. Handan kocasıyla Londra, da bulunmaktadır. Bu sırada Refik Cemal konsoloslukla Londra’ya gider, orada Handan ile tanışır ve âşık olur. Handan, beyin hummasına tutulur. Refik Cemal onun başından ayrılmaz, Handan iyileşince Refik Cemal’e sevgisini dışa vurur fakat çektiği vicdan azabından ölür.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.