Danişmend Gazi Destanı (Danişmendname)

Danişmend Gazi Destanı (Danişmendname) Hakkında Bilgi
Danişmentliler devletinin kurucusu Battal Gazi’nin torunlarından; Sivas, Tokat, Niksar, Amasya, Çorum şehirlerini fetheden Melik Danişmend Gazi Ahmet Ali’nin efsanevi’ kişiliği etrafında oluşmuş yarı tarihi’ bir gazavatnamedir. Eserin kahramanı tarihi’ bir kişiliğe sahiptir. “Danişmend”, ‘bilgili’ anlamına gelir. Eser, 14. yüzyılda, 17 bölüm hâlinde kaleme alınmıştır.
Melik Danişmend, Battal Gazi’nin benzeri bir kişidir. Dindar, bilgili ve usta bir savaşçıdır. Bir kılıç darbesiyle bir düşman kahramanını başından, oturduğu atın eyer kayışına kadar ikiye böler; savaşırken attığı naralarla koca bir orduyu dağıtır.
Eserin Özeti: [Hz. Muhammed’in hicretinden 360 yıl sonra (M.970), Battal Gazi’nin torunlarından Melik Ahmed Danişmend, Bağdat halifesinden aldığı izin üzerine maiyetindeki Sultan Durasan (Turasan), Çavuldur Çaka, Kara Togan, Hasan, Süleyman Nu’man, Eyyub Yunus ve Kara Tegin ile Malatya’dan kalkıp Rumlar üzerine cenge, Anadolu illerini fethe gider. Uzun süreden beri harap bir halde bulunan Sivas’ı imar ettirerek oraya yerleşir. Burada askerlerini ikiye ayırır. Durasan ve mücahitleri İstanbul üzerine giderken Alemdağ’ına kadar gelip burada şehit olurlar. Melik Danişmend ise Sivas’tan Karadeniz’e kadar olan bölgeyi fethetmeye karar verir. Artuhi adında birini Müslüman ederek onunla samimi bir dostluk kurar, onu yanından ayırmaz. Birçok savaştan sonra Tokat’, alarak halkını Müslüman yapar, burayı da kendisine hareket merkezi seçer. Bundan sonra çeşitli savaş ve maceralar sonunda Zile, Amasya, Çorum, Niksar bölgelerini feth ile halkını Müslüman yapar. Daha sonra Niksarlılar dinden çıkarak Müslümanları öldürürler. Danişmend Gazi, Niksar’ı tekrar alır.
Destanın Yazarı .9 Eser, Selçuklu Sultanı Melik İzzettin Keykavus Gıyasettin’in emriyle İbn-i Alâ tarafından 1245/46 yılında yazılmıştır. Eser, 1360 yılında Tokat Kalesi Dizdarı Arif Ali tarafından içine manzum parçalar da katılmak suretiyle yeniden yazılmıştır.

Lisans Yerleştirme Sınavının Edebiyat basamağında Destanlar hakkında soru çıkmaktadır.

Diğer Destanlar hakkında bilgi almak istersen buraya tıklayabilirsin 😉

Bozkurt Destanı
Battalgazi Destanı
Atilla Destanı
Danişmend Gazi Destanı
Cengiz Han Destanı

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.